بررسی دلایل تفاوت قیمت لایسنس محصولات مایکروسافت در ایران

خط ویژه : IR : 021-28422

UK : (+44)-200-888-0272

RU : (+7)-499-322-9824

بررسی دلایل تفاوت قیمت قابل توجه لایسنس محصولات مایکروسافت در ایران

 

1- انواع محتلف لایسنس

یکی از مهمترین دلایل تفاوت قیمت قابل توجه و سردرگم کننده محصولات مایکروسافت در ایران ، انواع مختلف لایسنس های ارائه شده میباشند. توجه داشته باشید که قیمت محصولات ، نظر به نوع هر لایسنس متفاوت است.

بررسی انواع مختلف لایسنس میپردازیم:

 

لایسنس های: Retail
– این لایسنس ها مادام العمر بوده و هیچ گونه محدودیتی در زمان استفاده آن ها بر روی سیستم شما وجود ندارد.
– این لایسنس ها را می توان به دفعات بر روی سیستم خود نصب و راه اندازی کرده و در صورت پاک کردن نرم افزار خود می توانید مجددا آن را فعال سازی کنید .
– با تهیه ی این نوع از لایسنس ها می توانید حتی مادربرد خود را نیز تعویض نمایید . برای این منظور تنها کافی است پیش از تعویض مادربرد بوسیله نرم افزار Skype با قسمت Activation Center مایکروسافت تماس گرفته و یا با بخش پشتیبانی شرکت تماس حاصل کنید. به این ترتیب لایسنس شما بدون هیچگونه هزینه ای بر روی سیستم جدید قابل استفاده است .


لایسنس های: MSDN با یک بار فعال سازی
– این لایسنس ها مادام العمر بوده و همچون لایسنس های Retail محدودیت زمانی ندارند .
– این لایسنس ها تنها یک بار قابلیت نصب و فعال سازی بر روی یک سیستم را دارا هستند . برای نصب مجدد شما تنها می توانید از سیستم خود Backup تهیه کنید آن را روی همان سیستم Restore کنید.


لایسنس های: (OEM)Original Equipment Manufacturer
– این لایسنس ها مادام العمر بوده و صرفا جهت استفاده بر روی سخت افزار مشخص یا دستگاه مشخصی به شرکت های تولید کننده سخت افزار(مانند کمپانی های تولید کننده لپ تاپ و سرور) ارائه می شوند .
-این نوع از لایسنس ها ویژه تولید کنندگان سخت افزار بوده و فروش عمومی آن توسط مایکروسافت به اشخاص، شرکت ها و سازمان ها انجام نمی شود.
-در صورت تعویض مادربرد و تغییر سخت افزار لایسنس غیر فعال می شود .
-در صورت پاک شدن ویندوز لایسنس امکان فعال سازی مجدد روی همان سیستم را دارد(در برخی از انواع نسخه های OEM تنها یکمرتبه اعتبار نصب و فعالسازی وجود دارد).
-این نسخه ها امکان دریافت پشتیبانی فنی مستقیم از مایکروسافت را ندارند و پشتیبانی محصول بر عهده تولید کننده سخت افزار (Manufacturer) می باشد.
-این نسخه ها امکان استفاده جهت آپگرید به نسخه های بعدی و یا بالاتر را نداشته و جهت نصب بایستی نسخه مرتبط با لایسنس محددا به صورت Clean-Install نصب کردد.
– در ایران برخی سایت های متفرقه و بی اصالت به لایسنس های اشتراکی که به چندین نفر فروخته می شود OEM اطلاق می کنند، این لایسنس ها معمولا بعد از مدت کوتاهی (نهایتا یک سال) توسط مایکروسافت بلاک(مسدود) و ابطال می شوند.
•    توجه داشته باشید هیچ کدام از محصولات ارایه شده توسط ما از نوع OEM نمی باشند.


لایسنس های: Open License Program (OLP)
– این لایسنس ها مخصوص شرکت ها و سازمان هایی هستند که قصد خرید لایسنس برای تعداد بالای سخت افزار را دارند.
متاسفانه در ایران تنها نوع خاصی از لایسنس های OLP   به نام  Academic و Charity   به صورت غیر قانونی و بوسیله جعل مدارک مراکز آموزشی و یا خیریه (و معمولا از طریق واسطه هایی در کشور های همچون هند، امارات و ...)  جهت استفاده از تخفیفات مایکروسافت تهیه می شوند.
به دلیل غیر واقعی بودن مدارک خرید این گونه از لایسنس ها احتمال بلاک شدن و یا لغو خرید مشتری بعد از تحویل لایسنس وجود دارد، همچنین به دلیل روند طولانی این نوع سفارش معمولا تحویل لایسنس مشتری در کمتر از 3 تا 4 هفته ممکن نیست.
لازم به ذکر است برخلاف تصور معمول دسترسی به پنل لایسنس مشتری توسط واسطه سفارش دهنده و شرکت ارایه دهنده به سادگی مقدور بوده و همزمان تمام افراد درگیر در فرآیند سفارش می توانند به لایسنس مشتری دسترسی داشته باشند.
همچنین این نوع سفارش جهت خرید مستقیم سازمان ها از مایکروسافت بوده و به دلیل وجود تحریم های فعلی امکان خرید مستقیم نسخه های قانونی OLP  از نوع Business  توسط و یا به نام مشتری حقیقی و حقوقی مستقر در ایران به طور مستقیم  مقدور نیست.


لایسنس های: Volume Licensing (VL)
-این لایسنس ها مخصوص شرکت ها و سازمان هایی هستند که قصد خرید لایسنس برای تعداد بالای سخت افزار را دارند.
لازم به ذکر است این نوع لایسنس با دفعات فعالسازی بالا و تعیین شده امکان نصب و فعالسازی جهت تعداد بالای سیستم را تنها به تعداد فعالسازی تعیین شده ممکن می سازد.
برای مثال لایسنس VL با 50 فعالسازی مجموعا امکان 50 مرتبه نصب و فعالسازی (بروی 1 تا 50 سیستم) را مقدور می سازد.

 

توجه داشته باشید:

لایسنس های ارایه شده توسط این شرکت برخلاف روال عادی بازار همگی مادام العمر ( و نه یکساله) و همچنین با امکان فعالسازی به دفعات می باشند.

ضمن اینکه فعال سازی و استفاده از لایسنس ها در همه نقاط جهان از جمله ایران و خارج از ایران و حتی اروپا و آمریکا مقدور است.

همچنین تمامی لایسنس های ارایه شده شامل گارانتی اصالت و پشتیبانی رایگان فعالسازی می باشند.

 

2-فروش انواع لایسنس با نام های جعلی:

از جمله مسائل رایجی که اخیرا بازار لایسنس های مایکروسافت در داخل ایران را درگیر کرده است جابجایی نام ، جعل و به طور کلی بازی با نام انواع لایسنس های داخل بازار میباشد. به ذکر چند مثال در این رابطه میپردازیم:

 

— یکی از رایج ترین کلاهبرداری ها فروش لایسنس های مربوط به اکانت های دانشجویی است که اعتبار کوتاه (معمولا یکسال) و شرایط استفاده محدود (یکبار نصب) داشته و توسط مایکروسافت به طور رایگان در اختیار دانشجویان برخی از دانشگاه ها در خارج از کشور قرار میگیرد.

این لایسنس ها که در واقع سرقت شده هستند، استفاده از آن ها خصوصا در خارج از کشور می تواند تبعات قانونی جدی نیز داشته باشد.

—اشتراک گذاری یک لایسنس به چندین نفر ، به عنوان لایسنس یک بار فعال سازی یا حتی ریتیل

یکی دیگر از رایج ترین اتفاقات به اشتراک گذاری لایسنس آن هم خارج از ظرفیت فعالسازی آن بین چندین مشتری است که بعد از فعالسازی در فرآیند ها پایریسی چک (Piracy Check)  توسط مایکروسافت (معمولا بین 3 تا 6 ماه بعد) لایسنس مذکور برای تمامی استفاده کنندگان بلاک و به طور کلی باطل می شود.

— فروش لایسنس خاص OEM به عنوان Retail در حالیکه به طور مثال لایسنس مذکور فقط قابلیت 3 بار فعالسازی را دارد

 

فروش انواع لایسنس به جای یکدیگر و سوء استفاده از عدم اطلاع مشتری از روش استعلام اصالت و خصوصا نوع لایسنس از مایکروسافت دلایل اصلی این مشکل هستند.

 

تصویر: صفحات فروش ویندوز 10 و محصولات سازمانی در وبسایت مایکروسافت (به قیمت ها توجه کنید)

 

3-لایسنس های سرقت شده از اکانت های هک شده مشتریان مایکروسافت:

رایج ترین مشکل بازار لایسنس های داخل ایران است. به این صورت که هکر ها چندین لایسنس را با هک کردن سیستم مشتری های مایکروسافت (خصوصا سازمان ها) از مایکروسافت اکانت آن ها به دست می آورند. این لایسنس ها با قیمت هایی بسیار ارزان توسط فروشندگان لایسنس جعلی در ایران از هکر های چینی و هندی خریداری شده و به شکل های مختلف آنلاین و حتی عرضه در بازار خرده فروشی به فروش می رسند. در نهایت پس از پیگیری های مشتری هک شده (مالک اصلی لایسنس های به سرقت رفته) ، تمامی لایسنس ها توسط مایکروسافت بلاک میشوند.

 

بسیاری از نسخه های عرضه شده در وبسایت های مختلف و همچنین پک های تولید شده مشابه نسخه های اصلی مایکروسافت عرضه شده در بازار خرده فروشی و فروشگاه های نرم افزار متاسفانه از همین قبیل هستند.

بهتر است قبل از خرید با بررسی قیمت ارایه شده در مقایسه با قیمت ارزی و جزئیات اعلامی در مورد نوع لایسنس و شرایط استفاده از آن و اطمینان از قابل استعلام بودن مستقیم از مایکروسافت و توجه به سابقه و اعتبار فروشنده و خصوصا شرکت گارانتی آن اقدام به تهیه این دست از محصولات بنمایید.

 

 

حال با توجه به نکات فوق و گستردگی قیمت های لایسنس های سطح بازار ، برای تهیه لایسنس اورجینال ، قانونی و قابل اعتماد مایکروسافت چه باید کرد؟

توجه داشته باشید مهم ترین اصل قابل توجه در خرید هر گونه لایسنس محصولات نرم افزاری (و نه تنها محصولات مایکروسافت)، خرید از شرکت های رسمی (و نه صرفا وبسایت های اینترنتی) و بررسی سوابق فعالیت آن شرکت، لیست مشتریان و همچنین استعلام تجربه خرید مشتریان قبلی آن و توجه به مدت زمان سابقه فعالیت آن شرکت می باشد.

چرا که هر ساله تعدادی وبسایت با ادعا های متفاوت در حوزه فروش نرم افزار های اصلی شروع به فعالیت می کنند و اقدام به فروش نسخه های جعلی، سرقت شده، Share شده، OEM و یا هک شده می نمایند. متاسفانه معمولا فعالیت این گونه وبسایت ها کمتر از یکسال ادامه می یابد و پس از مدت کوتاهی با نامی دیگر دوباره کار خود را شروع میکنند.

از دیگر اصل های ارزشمند و راهبردی برای انتخاب ، مقایسه قیمت لایسنس خریداری شده با قیمت لایسنس اصل موجود در سایتها و تولید کننده ها و نمایندگی های محنلف و رسمی ( و نه تالار های گفتمان و وبسایت های نامرتبط) میباشد.

 

در نهایت یک اصل یاری دهنده دیگر ، استعلام لایسنس خریداری شده میباشد که از طریق زیر امکان پذیر است:

— نرم افزار Volume Activation Management Tool 3.1 :

آموزش نصب :

https://technet.microsoft.com/en-us/library/hh824953.aspx

آموزش استفاده : https://technet.microsoft.com/en-us/library/ff686876.aspx

 

— تماس با مرکز فعالسازی از طریق مرکز تلفنی مایکروسافت : در زمان نصب به جای فعالسازی از طریق اینترنت می توانید با مرکز فعالسازی مایکروسافت تماس بگیرید و از اصالت کلید مطلع شوید (مراحل انجام این کار در زمان فعالسازی ویندوز بعد از نصب با انتخاب فعالسازی از طریق تلفن نمایش داده می شود)

 

— استفاده از دیسک اصلی برای نصب :

شما باید بتوانید کلید خود را از طریق دیسک های نصب اصلی دانلود شده از مایکروسافت فعال کنید

در صورت تمایل با ارسال یک ایمیل به بخش فروش می توانید درخواست لینک دانلود مایکروسافت را ارایه دهید

 

— پشتیبانی مایکروسافت :

دسترسی به این بخش در ایران نیز به محدودیت هایی وجود دارد کافیست به بخش پشتیبانی در وبسایت مایکروسافت مراجعه کنید و از امکانات پشتیبانی از طریق ایمیل و یا چت آنلاین بهره بگیرید.

در صورت وجود هر گونه مشکل و نیاز به راهنمایی می توانید از طریق ایمیل و یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید

 

دقت کنید:

— وبسایت ها و فروم های خارجی غیر معتبر و فروشگاه های آنلاین مانند آمازون و ایبی که در آن امکان ارائه وفروش توسط هر فروشنده (حتی اشخاص و از جمله هکر ها !) با هر قیمت و هر محصولی (مشابه وبسایت دیوار در ایران) فراهم است به هیچ عنوان منابع معتبری برای تشخیص قیمت محصول مورد نظر نیستند.

— بدیهی است که لایسنس هایی با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت ارزی محصول در خارج از کشور، رسمی و قانونی نمیباشند. ( برای مثال فروش محصولی مانند ویندوز 10 پرو با حداقل قیمت ارزی 199 دلار به قیمت 100 هزار تومان ! )

همچنین هیچکدام از نماینده های رسمی مایکروسافت اجازه فروش محصولات با قیمتی کمتر از قیمت های اعلامی مایکروسافت و ارایه تخفیفات خارج از چهار چوب سیاست های آن شرکت را ندارند.

 

نمایندگی رسمی آی تی ریسرچز(شرکت رایان نت سهامی خاص) در ایران به عنوان تنها تامین کننده رسمی لایسنس های اصلی محصولات مایکروسافت و به عنوان تنها همکار تجاری رسمی مایکروسافت در ایران (دفتر لندن این شرکت با برند Talee همکار رسمی مایکروسافت در انگلستان) با سابقه فعالیت 7 ساله در واردات عمده محصولات اصلی مایکروسافت و ارایه خدمات به بسیاری از سازمان های خصوصی و دولتی کشور و برخی کشور های همسایه و حضور در نمایشگاه های بین المللی مفتخر به ارایه تمامی محصولات نرم افزاری مایکروسافت به صورت مستقیم و بدون واسطه و با قیمت های استثنایی می باشد

 

جهت اطلاعات بیشتر لطفا به صفحه درباره ما، آموزش نحوه استعلام و سوالات متداول مراجعه بفرمایید.

 

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی در این موضوع می توانید از طریق ایمیل و یا تماس تلفنی (مرکز تماس و پشتیبانی : 02128422) با ما در ارتباط باشید

 

مارا در رسانه ها دنبال کنید

 
 

تماس

تهران - پایین تر از میدان فلسطین - ساختمان پزشکان - طبقه سوم - واحد 19

خرید لایسنس اورجینال نرم افزارهای مایکروسافت

تهران - اقدسیه - نرسیده به مینی سیتی - ضلع شمالی بزرگراه ارتش - جنب بانک پاسارگاد - پلاک 113 - طبقه 4
اصفهان- خیابان جابر انصاری - روبروی ایستگاه مترو - ساختمان جهان - واحد 2


دفتر لندن : لندن -  خیابان ونلاک - شماره 20-22 - کد پستی  N1 7GU
دفتر ایروان : ارمنستان - ایروان - مرکز تجاری سیتادل - واحد 205
دفتر مسکو :

شماره های تماس

مرکز تماس و پشتیبانی : 02128422 (5 رقم)

دفتر تهران : 021284282
دفتر اصفهان : 03195024282 - 03195014282
دفتر لندن :  00442008880272 - 00442035198382
دفتر مسکو: 0074993229824
دفتر ایروان : 0037460640221


بخش محصولات مایکروسافت: 02128429090
بخش خدمات حقوقی:  02128429091
بخش خدمات هوش مصنوعی: 02188627521


فکس :
02189781659
02128429386

ایمیل:
مدیریت : Iran@itresearches.co.uk
پشتیبانی : support@itresearches.ir
ارتباطات : info@itresearches.ir
فروش : sales@itresearches.ir
روابط عمومی : PR@itresearches.ir
کنترل کیفیت و مشتری مداری : QC@itresearches.ir

تنها همکار تجاری رسمی مایکروسافت در ایران همکار رسمی مایکروسافت

Microsoft Partners Partner ID : 4560062

 

در کار خیر با ما شریک باشید

نماینده رسمی IT Researches در ایران

تمامی حقوق برای نمایندگی آی تی ریسرچز IT Researches در ایران (شرکت رایان نت سهامی خاص) محفوظ است.